Podsumowanie tygodnia (1)

Nowa seria - substytut "Minionego tygodnia" i "Nadchodzącego tygodnia" w nowym wydaniu:

Ciekawe końcówki:

W tym tygodniu mieliśmy wiele ciekawych, wyrównanych spotkań... i było wielu bohaterów:

1) Giannis Antetokounmpo:

Grek zapewnił zwycięstwo Bucks w starciu z Knicks. To zwycięstwo jest o tyle cenne, że obie drużyny rywalizują o play-offy i każda wygrana się liczy.

2) Robert Covington:

W pojedynku dwóch młodych drużyn było dużo emocji... Covington zapewnił wygraną 76ers, a Minnesota musiała znieść gorycz porażki mimo, że była blisko doprowadzenia do dogrywki - Ricky Rubio trafił trójkę przed tym game-winnerem Covingtona.

3) Tim Hardaway Jr.:

Zawodnik Hawks doprowadził trójką do dogrywki, którą Atlanta wygrała. Hardaway Jr. rozegrał świetne spotkanie, zdobywając w tym meczu 29 punktów, a Atlanta wygrała z San Antonio pierwszy raz od 11 lat.

4) Al Horford:

Zawodnik Bostonu tym rzutem wyprowadził swoją drużynę na jednopunktowe prowadzenie. Boston wygrał trudny mecz z Philadelphią 76ers i umocnił się na 3.miejscu na Wschodzie.

5) Marco Belinelli:

Niestety Belinelli nie zdążył w czasie trafić tego rzutu. Jednak jego pomysł i wykonanie były świetne, zabrakło czasu... jego akcja przypomniała mi tę akcję Russella Westbrooka z zeszłego sezonu:

Bardzo lubię takie inteligentne, sprytne, ciekawe akcje ;)

Bonus z ostatniej nocy:

Jimmy Butler zapewnił zwycięstwo Bulls w dogrywce - trafił trójkę, gdy Chicago prowadziło dwoma punktami i powiększył przewagę Bulls do 5 punktów, których Toronto nie zdołało już odrobić.

Rudy Gobert dobił rzut Derricka Favorsa i dał dwupunktowe prowadzenie Utah na 27 sekund do końca spotkania. Drużyna z Salt Lake City tego prowadzenia już nie oddała.

Wymiany:

W czwartek Cleveland Cavaliers dokonali dwóch wymian. Najpierw wysłali swój wybór w pierwszej rundzie draftu z 2017 roku za swój wybór w pierwszej rundzie z 2018 roku, który Portland pozyskało, gdy w zeszłym sezonie Cavs wymieniali Varejao. Ten ruch Cavs wydaje się dziwny, ale jest uzasadniony, o czym za chwilę. Druga wymiana z Atlantą Hawks... Cavs pozyskali Kyle'a Korvera - świetnego strzelca z dystansu za Mike'a Dunleavy'ego, Mo Williamsa i pierwszorundowy wybór w drafcie 2019 roku. Dlaczego zatem Cavs potrzebowali picka z 2018 roku? Ponieważ nie można pozostać bez pierwszorundowych wyborów w drafcie przez 2 lata z rzędu, zatem pick z 2018 roku był potrzebny, aby móc wysłać wybór z 2019 roku. Może trochę skomplikowane... ale to nie zmienia faktu, że Cavs pozyskali dobrego strzelca, który tylko polepsza ich skład.

Słyszeliśmy już wiele plotek o wymianach - podobno dostępni są Paul Millsap, Jimmy Butler i Brook Lopez... i wiele drużyn przewija się jako potencjalnych nabywców tych zawodników, jednak te wymiany póki co nie doszły do skutku. Natomiast Cleveland nie było podejrzewane o jakąś wymianę, a jednak się zdecydowali na ruch i to mi się podoba: zamiast gadania, konkretne działania ;) Wymianę oceniam na 3+ dla Hawks, ponieważ dostali wybór w drafcie i to w pierwszej rundzie, ale ze względu na to, jak dobrze Cleveland grają, będzie to zapewne wybór w trzeciej dziesiątce, więc nie taki wysoki... ale przynajmniej nie stracili "za nic" Korvera ;) natomiast na 5+ dla Cavs. Dlaczego? Bo Korver powinien świetnie się odnaleźć w ekipie z Ohio, o czym powstał filmik:

Mecz tygodnia:

Wybrałem ciekawy mecz Golden State Warriors z Memphis Grizzlies:

Golden State prowadziło nawet 24oma punktami, ale Memphis zaliczyło świetną 4.kwartę i doprowadziło do dogrywki. Decydująca była obrona Grizzlies, którzy przez prawie 9 minut nie pozwolili trafić do kosza z gry gospodarzom. Memphis zaliczyło świetną serię 16-0 w 2,5 minuty w 4.kwarcie. Dzięki tej serii dogonili Warriors. Co ciekawe, pierwsze prowadzenie w tym meczu Memphis uzyskało w dogrywce i utrzymało je do końca spotkania ;) Świetny mecz :)

Głosowanie do Meczu Gwiazd:

Poznaliśmy wyniki głosowania do Meczu Gwiazd po pierwszych 10 dniach. To są wyniki głosowania fanów. Stanowią one 50% głosów, bo 25% mają media i 25% zawodnicy. Głosowanie trwa do 15 stycznia, a głosować można raz na 24 godziny. Głosowanie polega na wybraniu 10 zawodników: 2 obrońców i 3 skrzydłowych z dwóch konferencji.

Na Wschodzie u wysokich nie mamy niespodzianek oprócz wysokiej pozycji Joela Embiida, ale już u obrońców mamy Wade'a na drugim miejscu, co pokazuje, że zawodnik Bulls cieszy się popularnością wśród kibiców i jest uznaną marką, bo swoją grą nie zasługuje raczej na wybór do Meczu Gwiazd. Zaskoczeniem jest też wysoka, 5.pozycja Rose'a, jednak na Zachodzie mamy dużo więcej niespodzianek - pośród 20 zawodników wybranych z tej konferencji, mamy 6 graczy Golden State, w tym Zazę Pachulię na drugim miejscu wśród wysokich... chyba jednak dobrze, że media i zawodnicy mają wpływ na to, kto zagra w Meczu Gwiazd ;)

Ciekawostki:

Nicolas Batum jest kontuzjowany. Gracz Hornets opuści 1-2 tygodnie z powodu kontuzji kolana.

Justise Winslow, gracz Miami Heat, opuści resztę sezonu ze względu na operację prawego barku.

Matt Bonner zakończył karierę zawodnika w NBA... w taki sposób się pożegnał:

Jednak to nie koniec przygody Red Mamby z NBA - będzie analitykiem dla San Antonio Spurs - drużyny, w której spędził większość swojej kariery.

Mecz Portland Trail Blazers - Detroit Pistons miał odbyć się wczoraj, jednak z powodu potencjalnie trudnych warunków pogodowych się nie odbył. Ten mecz odbędzie się dziś (jutro o 3 naszego czasu).

Lucas Nogueira i nowy sposób rozpraszania zawodnika rzucającego osobistego:

Przyszły tydzień:

W przyszłym tygodniu wiele spotkań NBA odbywa się w przyjaznej dla nas porze ;) dziś o 20 zachęcam do oglądnięcia meczu Milwaukee Bucks - Washington Wizards, a w przyszłą sobotę o 21:30 derby LA ;) te spotkania wydają się najciekawsze z sześciu, które rozpoczynają się przed północą naszego czasu. Inne ciekawe spotkania to mecz Toronto z Houston o północy dziś/jutro, a także środowe starcie Portland z Cleveland.

To tyle na ten tydzień, w przyszłą niedzielę kolejne podsumowanie ;)