Draft NBA, czyli od picka do wybranego zawodnika


21 czerwca będziemy mieli do czynienia z kolejnym draftem NBA. Nie każdy pewnie wie, o co dokładnie chodzi z tym wydarzeniem, na czym ono polega, czy w ogóle jest ważne, a tym bardziej jaka jest historia draftu w NBA… Na te i inne pytania znajdziesz tu odpowiedzi :)


Co to jest draft?
To wydarzenie zazwyczaj odbywające się w Nowym Jorku pod koniec czerwca, które polega na wyborze przez drużyny NBA zgłoszonych do draftu graczy spełniających określone wymogi. Warto ponadto wprowadzić się pojęcie picka, czyli konkretnego wyboru, np. mówimy, że dany zawodnik został wybrany z siódmym pickiem, gdy został wybrany jako siódmy.

Jak i kiedy to się zaczęło w NBA?
Zaczęło się to w 1947 roku. Miał nadejść drugi sezon ówczesnej ligi BAA i zdecydowano, że ekipy z tej ligi (w sposób odwróconej tabeli – najgorsza ekipa wybierała jako pierwsza, itd.) będą wybierać po jednym zawodniku z uczelni. Co ciekawe było wówczas 10 drużyn, z czego 2 zrezygnowały przed sezonem, a z 10 wybranych graczy aż 4 (w tym wybrany z numerem 1) nigdy nie zagrało w lidze. 

Pierwsze 2 drafty składały się tylko z 1 rundy, natomiast potem liczba rund, w których wybierani gracze znacznie się zwiększyła między innymi z powodu dołączania do ligi nowych drużyn i np. w drafcie 1951 roku wybrano 86 graczy (było 12 rund, ale nie każda ekipa wykorzystała swoje wybory w każdej rundzie – mieli już innych graczy), a jako ciekawostkę można podać, że np. w drafcie 1969 roku wybrano ponad 200 zawodników…  drafty z dużą liczbą rund trwały aż do 1987, ostatniego draftu, który miał więcej niż 3 rundy. Potem w 1988 były dokładnie 3 rundy, a od 1989 funkcjonuje model draftu, w którym są 2 rundy, czyli teoretycznie szansa na pozyskanie 2 nowych młodych graczy dla każdej drużyny. 

Jak dobierana jest kolejność wyborów w drafcie?
Zacznijmy od tego, że mamy 30 drużyn i 2 rundy draftu, więc łącznie 60 picków (wyborów). 

Kolejność 2.rundy jest ustalana na podstawie wyników bilansów drużyn z minionego sezonu – najgorsza ekipa otrzymuje 1.pick drugiej rundy (nr 31), druga najgorsza (nr 32), itd. 

Kolejność 1.rundy ustala się w następujący sposób: zespoły, które weszły do play-offów otrzymują pick w zakresie od 15 do 30 w zależności od bilansu (jak w 2.rundzie), natomiast o kolejności wyborów ekip, które nie zakwalifikowały się do play-offów decyduje losowanie, które daje największe szanse na najwyższy wybór najgorszej drużynie. Schemat losowania i szanse poszczególnych ekip na dane numery, które był w tym roku… już nie są aktualne, bo od draftu 2019 wchodzi nowy system wyglądający w następujący sposób (w stosunku do poprzedniego systemu):


Warto tu także wspomnieć, że przy równych bilansach są losowania i np. gdy dwie drużyny miały równy, najlepszy bilans, to jedna z drużyn dostanie wybór #29 i #60, a druga - #30 i #59 – tak to mniej więcej działa.

Jakie są warunki, które gracz musi spełnić, aby zagrać w NBA?
Zapewne myślisz, że do NBA nie trzeba się dostać przez draft… i jest to częściowo prawda. Tylko częściowo, bo aby móc wystąpić w najlepszej lidze na świecie trzeba najpierw się zgłosić do draftu i być dostępnym do wyboru. Można zostać niewybranym i potem (np. za kilka lat) podpisać kontrakt z drużyną NBA, jak np. Milos Teodosic w zeszłe lato czy wcześniej Timofiej Mozgov. Obaj wymienieni zawodnicy próbowali nieskutecznie swoich sił w drafcie, ale byli dostępni do wyboru, więc spełnili warunek konieczny do możliwości gry za oceanem.

Co trzeba zrobić, aby zgłosić się do draftu i móc zostać wybranym przez drużynę NBA?
Przede wszystkim kandydat musi mieć minimum 19 lat (rocznikowo) i spełnić jeden z wielu warunków… najłatwiejszy do spełnienia to w zasadzie chęć, bo wystarczy się zgłosić wcześniej, o ile było się już zawodnikiem jakiejś uczelni bądź profesjonalnej drużyny.

Czy można robić wymiany z udziałem picków (wyborów w drafcie)?
Tak. Zarówno w dzień draftu, gdy już wiesz, że handlujesz danym numerem, który zaraz stanie się zawodnikiem, ale także, ku zdziwieniu wielu, można wymieniać przyszłe picki na 7 lat do przodu zgodnie z bardziej skomplikowanymi zasadami. Jest to na pewno dość zaskakujące, jak się pierwszy raz o tym dowiadujesz, ale tak po prostu jest – zdarzają się wymiany, w których ekipa w zamian za danego zawodnika dostaje wybór w drafcie za 2 lata… ciekawe jest to, że ten wybór w drafcie może stać się całkiem niezły, jeśli drużyna, do której ten pick pierwotnie należał, okaże się wówczas słaba.

To taka podstawowa wiedza o drafcie, którą każdy fan NBA powinien posiadać. Jeśli masz jakieś inne pytania, pisz śmiało w komentarzu – postaram się odpowiedzieć :)

A wkrótce, może jeszcze przed samym draftem lub trochę po (najpóźniej w połowie lipca) pojawi się kolejny tekst dotyczący tego wydarzenia. Bądźcie czujni :)

Dzięki za poświęcony czas ;)

Komentarze