Ciekawostki (2)

Czas na pierwsze w tym roku ciekawostki, statystyki dotyczące NBA:

Zacznijmy od ciekawej statystyki skuteczności lay-upów, czyli rzutów spod kosza - o dziwo, na pierwszym miejscu znajduje się Stephen Curry, a na czwartej pozycji Marcin Gortat:

Druga ciekawostka dotyczy meczu Miami Heat z Sacramento Kings z 1 listopada. Co wtedy się zdarzyło? DeMarcus Cousins dokonał rzeczy niebywałej - popełnił 6 fauli (3 w ataku i 3 w obronie) w samej czwartej kwarcie... to rekord, jeśli chodzi o faule w 4.kwarcie i rekord ten nie zostanie pobity ;) bo 6 fauli to maksymalna liczba fauli popełniona przez zawodnika - po szóstym przewinieniu zawodnik nie może już grać w meczu...

Póki co 15 zawodników notuje sezon na poziomie double-double (dwucyfrowy dorobek jakichś dwóch kategorii statystycznych), w tym Russell Westbrook zalicza triple-double (trzy kategorie statystyczne powyżej 10) i dodatkowo Westbrook jest zawodnikiem, który zdobywa najwięcej punktów w NBA - średnio 31 oczek na mecz. Oprócz Westbrooka, tylko James Harden i John Wall notują ponad 10 asyst, natomiast reszta double-doubles składa się z punktów i zbiórek. W grupie zawodników, które takie statystyki osiągają, jest Marcin Gortat, który jest na razie 7. zbierającym NBA, a także zajmuje 10.miejsce w kategorii zawodników spędzających najwięcej czasu na parkiecie ze średnią niespełna 36 minut na spotkanie.

Co ciekawe, Joel Embiid jest trzeci w kategorii ilości rozegranych minut wśród debiutantów (wyprzedają go: Brandon Ingram i Rodney McGruder), a ma 2 razy więcej punktów od następnego w tej kategorii pierwszoroczniaka, Dario Saricia... The Process, baby ;)

Golden State Warriors prowadzą w kilku kategoriach statystycznych w NBA - w kilku nie jest to żadna sensacja, ale w części z nich są to niespodzianki. Zatem w jakich kategoriach Warriors przewodzą lidze? Punkty (117 na mecz), asysty (31, druga drużyna ma o 5 asyst na mecz mniej), przechwytów (9,4 na spotkanie), skuteczności z gry (49,8%) oraz bloków, co jest o tyle dziwne, że Warriors nie mają w tym sezonie Boguta i Ezeliego, którzy są dobrymi obrońcami obręczy i blokującymi. Jak można to wytłumaczyć? Kevin Durant notuje rekordowe w karierze 1,7 bloku na mecz.

Houston Rockets przewodzą w ilości trafionych rzutów za 3 punkty - mają ich już 613 po 41 spotkaniach, co daje średnią prawie 15 trójek na mecz. Drugie w tej klasyfikacji Cleveland ma ponad 100 trójek trafionych mniej od Rakiet... jak to wygląda u poszczególnych zawodników ekipy z Houston? Eric Gordon trafił 145 trójek, James Harden - 127, a Ryan Anderson - 116 i tych trzech graczy znajduje się w czołowej piątce ligi, jeśli chodzi o ilość trafionych prób zza łuku. Polecam oglądnąć, w jaki sposób Houston trafia tak dużo trójek na podstawie ich rekordowego meczu przeciwko New Orleans Pelicans:

Po połowie sezonu NBA są tylko dwie drużyny, które nie rozegrały jeszcze żadnej dogrywki... są to ekipy Utah Jazz i Los Angeles Lakers, natomiast rekordzistą w tym sezonie, jeśli chodzi o ilość dogrywek jest drużyna Memphis Grizzlies, która rozegrała 6 spotkań z dogrywkami (łącznie 8 dogrywek), a bilans w meczach z dogrywkami mają 5-1. Oznacza to, że Memphis rozegrało 40 minut więcej niż LA Lakers i Utah (co po 40 meczach daje nam średnio minutę więcej na mecz). Jeśli już jesteśmy przy Memphis, to ciekawą sprawą jest to, że mają bilans 24-17 mimo tego, że są na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o skuteczność z gry (42,5%), ale to oznacza tylko tyle, że mają bardzo dobrą obronę.

To tyle ciekawostek, statystyk na dziś ;) mam nadzieję, że wyszukałem ciekawe rzeczy ;) dzięki za przeczytanie :)